Arduino Day

Arduino Day to największe ogólnoświatowe obchody urodzin Adruino, platformy prototypowej pozwalającej na proste tworzenie własnych urządzeń elektronicznych. Zarówno początkujący jak i zaawansowani programiści mieli szczęście, ponieważ 2 kwietnia można było uczestniczyć w wykładach oraz warsztatach, które odbywały się na Wydziale AEil Politechniki Gliwickiej. 


Co najważniejsze, spotkanie było kierowane do każdego. Znakomita okazja, aby chociaż w minimalnym stopniu wgłębić się w tajniki podstawowego programowania. Chcesz mieć inteligentny dom? Marzy ci się sterownik rolet w oknach, oświetlenia czy ogrzewania w akwarium? A może chciałbyś mieć swoją prywatną stację meteo? Nic prostszego! Arduino to bardzo prosty, wręcz prymitywny komputer, za pomocą którego możesz zrobić dosłownie wszystko. 


Wystarczy ci tylko wiedza i odrobina wyobraźni. Nic więc dziwnego, że Arduino Day cieszyło się tak wielką popularnością. Na bazie zdobytej wiedzy z wykładów uczestnicy mogli się wykazać,  wykonując różne gadżety. Oprócz wiedzy teoretycznej kładzie się także nacisk na praktykę, co gwarantuje same profity. Dzięki temu uczestnictwo w wydarzeniu nie było stratą czasu, a każdego wzbogaciło o nowe doświadczenia. 








Grupa początkująca, której warsztaty trwały dwie godziny zgłębiła tajniki Arduino od prostego mrugania diodami, obsługi przycisków, aż do potencjometru. Na bardziej złożone elementy jak  np. wyświetlacz LCD zabrakło niestety czasu. Dzięki dobrze zorganizowanej pracy uczestnicy potrafią już zbudować urządzenie, które zbiera informacje z otoczenia, przetwarza je i wykonuje pewne akcje, komunikując się z użytkownikiem. Może to brzmieć jak czarna magia, jednak po przejściu krótkiego kursu wszystko staje się jasne i oczywiste. 






Impreza została zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe Elektroniki Praktycznej oraz jeden z najbardziej popularnych (i zrozumiałych) kanałów w serwisie YouTube, który poświęcony jest elektronice. Mam na myśli oczywiście ElektroPrzewodnik




W razie problemów każdy z uczestników mógł liczyć na pomoc profesjonalistów, którzy niczym superbohaterowie w mgnieniu oka rozwiązywali każde skomplikowane problemy. Aby rozpocząć pracę z tym cudem potrzebne jest oczywiście środowisko programistyczne. Jeśli nie jesteś programistą i nie wiesz z czym to się w ogóle je, nic straconego!  Znajdziesz je na oficjalnej stronie Arduino .






Od samego początku (dokładnie od 2005 roku we Włoszech) Arduino było przygotowane przede wszystkim z myślą o osobach, które nigdy wcześniej nie miały styczności z programowaniem mikrokontrolerów. Prostota urządzenia oraz niska cena sprawiają, że urządenie coraz bardziej cieszy się niezwykłą popularnością. 








Co najważniejsze, Arduino ma charakter open-source’owy, czyli informacje dotyczące płytki, podzespołów czy w końcu samego kodu wysyłanego do Arduino są ogólnie dostępne. Oryginalne Arduino sprzedało się już w setkach tysięcy egzemplarzy. Można wnioskować, że jego podróbek krąży po rynku jeszcze więcej. Ogromna ilość gotowych rozwiązań dostępnych w internecie oraz masa użytkowników korzystających z Arduino zapewniają szybkie i łatwe rozstrzygnięcie każdego problemu. 





To małe cudo ze wszystkimi akcesoriami kosztuje tylko 155 złotych. Jeśli masz świra na punkcie elektroniki, chcesz pobawić się w Detektywa Gadżeta, albo szalonego wynalazcę, bardzo polecam Arduino. Zobaczysz, że okaże się twoim oknem na świat i otworzy ci szereg nowych możliwości. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, trzymaj kciuki, aby kolejna edycja Arduino Day odbyła się za rok i oczywiście weź w niej udział.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny sprzęt :) Jak czytałam to ciągle zastanawiałam się czy można coś takiego kupić i jak doszłam do końca to nawet mnie zaskoczyło, że jest takie tanie :) Myślę, że jest to fajny pomysł na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry wieczór.
    Szukam zdjęć foksteriera.
    Znajdę u Pani jakieś? :D
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będzie kiedyś specjalny post o foksterierach for you <3

      Usuń
  4. to nie dla mnie, mnie to nie kręci :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdybyś zobaczyła te migające diody to byś się podjarała, uwierz mi :D

      Usuń
    2. nie twierdzę, że nie ;-)

      Usuń
  5. Ale bym się bawił.......stworzyłbym lampki choinkowe :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Ale świetne! Chociaż ogólnie się czymś takim nie interesuję, to wydaje się super. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. A zbuduję sobie z tego atomowego krasnala? :)

    OdpowiedzUsuń
  8. siedzę i się bawię nagłówkiem.
    _________________________________

    baaardzo mi się podoba ta zajawka z Arduino. lubię się bawić kabelkami i diodami, choć wiele dalej nie zaszłam, mimo, że próbowałam studiować elektrotechnikę na Polibudzie. :p zabawa w Inspektora (?) Gadżeta zawsze na propsie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawe są takie warsztaty :) Super inicjatywa :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz